Szanowni Rodzice!.
Nauka zdalna w warunkach domowych wymaga przeorganizowania czasu, rytmu dnia, przyzwyczajeń. Uświadommy dzieciom, że czas zawieszenia zajęć nie jest czasem wolnym od nauki. Jest tylko czasem jej przeorganizowania i zmiany dotychczasowych metod przyswajania wiedzy. Ważne jest, aby skutecznie zmotywować i nauczyć dziecko pracy w odpowiednim rytmie poprzez ustalenie określonej pory dnia, godzin pracy. Dziecko musi uczyć się systematyczności, dlatego ważne jest, aby pracować, odrabiać lekcje regularnie, codziennie, najlepiej o tej samej porze. Istotne jest też, aby nie zapominać o odpoczynku, pozwolenia na zajęcie się przyjemnościami. Ważne, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, że jest przy nim wspierający rodzic. Obserwujcie swoje dzieci, rozmawiajcie, wyciszajcie ich emocje. Wykorzystajcie ten czas na pogłębienie więzi z dzieckiem poprzez wspólne spędzanie czasu, współpracę, zabawę, pokonywanie problemów jakie przyniósł nam czas związany z epidemią.
Wskazówki do pracy w domu:
1. Plan dnia.
Ustalcie z dzieckiem plan dnia, uwzględniający takie czynności jak: toaleta poranna, śniadanie, nauka, odpoczynek, zabawa, kolejne posiłki i obowiązki domowe. Określcie czas nauki; opracujcie wspólnie harmonogram dnia, napiszcie go i umieśćcie go w widocznym miejscu np. na ścianie przy biurku. Ważne jest, aby wykształcić w dziecku systematyczność, prawidłowe nawyki.
2. Miejsce pracy.
Pomóżcie uporządkować miejsce pracy, zabierzcie wszystkie niepotrzebne przedmioty. Warto zadbać, by wasze dziecko nic nie rozpraszało: wyłączyć komputer, telefon, telewizor, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń odgłosy np. bawiącego się młodszego rodzeństwa. W pomieszczeniu, w którym uczy się dziecko powinna panować cisza.
3. Czas pracy.
Pomóżcie młodszemu dziecku zorganizować i rozplanować naukę. Dzieciom starszym pozwólcie na samodzielne rozplanowanie nauki. Dzięki temu nauczą się dokonywania wyboru tego, co jest ważniejsze oraz właściwego organizowania czasu, przewidywania, a przede wszystkim odpowiedzialności i samokontroli. Należy pamiętać, żeby czas nauki był dostosowany do możliwości intelektualnych, pamięciowych, związanych z umiejętnością skupienia uwagi, męczliwością dziecka itd. Wyznaczyć godziny pracy, tak aby określić czas pracy i czas odpoczynku. Zaplanować 10 – 15 minutowe przerwy podczas pracy. Ważne jest, aby zadbać o równowagę pomiędzy wypoczynkiem, a nauką. Zrelaksowany umysł jest bardziej otwarty na naukę!
4.Obecność rodziców.
Niektóre dzieci potrzebują pomocy w pracy, inne tylko rodzica w pobliżu. Ustalcie wspólnie, jaki typ pracy Wam odpowiada. Gdy dziecko pracuje, dyskretnie sprawdzajcie, czy rzeczywiście się uczy. Sprawdź, czy zadania są wykonane prawidłowo. Pomoc ze strony rodziców musi być właściwa i przemyślana, nie może to być wyręczaniem dzieci z ich obowiązków (pomoc dziecku nie oznacza wykonywania za nie zadań). Nie krytykujcie dziecka, jeżeli nie jest w stanie czegoś zrobić. Chcąc pomóc dziecku, zwróćcie jego uwagę na rzeczy, których nie zauważyło, pomóżcie w rozwikłaniu problemu, naprowadźcie. Chwalcie za pracę samodzielną, za włożony trud, motywujcie do takiej pracy, budujcie wiarę w jego możliwości.
5. Komputer, telefon, smartfon i inne urządzenia elektroniczne.
W związku z nauczaniem na odległość dzieci będą często korzystały w swojej pracy z pomocy telefonu, komputera itp. Komputer jest bardzo przydatną do nauki zdobyczą techniki. Jednak niekontrolowana obecność dzieci przed komputerem może mieć wręcz przeciwny skutek - uniemożliwić myślenie na poziomie abstrakcyjnym, może być „złodziejem czasu”. To samo dotyczy częstego oglądania telewizji, gdyż odciąga to dziecko od samodzielnego myślenia, zniechęca do wysiłku umysłowego, powoduje niechęć do czekających obowiązków szkolnych. Nadmierne korzystanie z mediów może prowadzić do poważnych konsekwencji w różnych obszarach życia młodego człowieka, wpływać na jego zdrowie. Ogromnym niebezpieczeństwem jest także cyberprzemoc, podatność na uzależnienie i utrata kontroli. Dlatego ważne jest aby w domowych warunkach zadbać o bezpieczeństwo w sieci i zachęcać dziecko do świadomego i przemyślanego użytkowania z mediów elektronicznych.
Gdyby ktokolwiek z Państwa potrzebował wsparcia pedagogicznego proszę o kontakt na adres e-maila szkoły sekretariat@zsossow.pl lub szkolaossow@gmail.com albo przez wychowawcę klasy. Pozostaję do Państwa dyspozycji i zapraszam do kontaktu.
Serdecznie pozdrawiam
pedagog szkolny
Mirosława Markiewicz