Tekstowa podstrona
Ignacy Jan Skorupka urodził się 31 lipca 1893 roku w Warszawie. Ojciec Adam herbu Ślepowron był urzędnikiem magistratu, matka Eleonora z Pomińskich zajmowała się domem.
W latach 1902-1909 uczęszczał do gimnazjum Chrzanowskiego przy ulicy Smolnej.
Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do seminarium duchownego.
W ramach praktyki kleryk Skorupka przebywał w parafii Klembów koło Wołomina. Studia kapłańskie odbywał w Petersburgu, gdzie 26 stycznia 1916 roku otrzymał święcenia z rąk biskupa Jana Cieplaka. W maju tego roku zmarła jego matka.Po święceniach ks. Ignacy Skorupka podjął pracę kolejno w Bogorodsku, koło Moskwy, Klińcach koło Homla, Ojrzanowie koło Grodziska. W 1919 roku krótko pracował w Łodzi, bo od 1 września tego roku powierzono mu pracę kapelana sióstr franciszkanek na Pradze i prefekta w szkołach średnich. Jednocześnie współpracował jako notariusz w Kurii Warszawskiej.
Latem 1920 roku trwająca wojna z Rosją Radziecką zbliżała się do Warszawy. ks. Ignacy Skorupka kilkakrotnie prosił kardynała Aleksandra Kakowskiego o skierowanie do wojska. Uzyskał zgodę ks. biskupa polowego Stanisława Galla na służbę kapelana w ochotniczym pułku Legii Akademickiej. Wraz z młodymi żołnierzami przybył pieszo z Warszawy do Ossowa, gdzie przebiegała linia obrony stolicy.
W dniu 14 sierpnia 1920 roku w sobotę o świcie wziął udział w kontrataku na nieprzyjaciela, ginąc na polach wsi Ossów. W miejscu jego śmierci postawiono krzyż, a ciało rodzina pochowała w grobie rodzinnym na Powązkach.Dzięki swej postawie ks. Ignacy Skorupka stał się symbolem zwycięskiej wojny 1920 roku i bohaterem „Cudu nad Wisłą”.
Mając na względzie wielkie zaangażowanie ks. Skorupki w pracę z młodzieżą szkolną i harcerską, na pamiątkę jego bohaterskiego czynu, mieszkańcy wsi Ossów nadali w latach trzydziestych jego imię Szkole Podstawowej.
W 1997 roku na wniosek rady rodziców, Samorząd Gminy Wołomin nadał imię ks. Ignacego Skorupki
nowo wybudowanej szkole.Tablicę pamięci ks. Ignacego Skorupki, którą zamontowano w holu nowej szkoły, wykonał w drewnie mieszkaniec Kobyłki – Pan Mirosław Bujalski.
11 sierpnia 2010 roku Ignacy Skorupka został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Uroczystość wręczenia orderu na ręce bratanicy księdza odbyła się 14 sierpnia 2010 roku.
W ceremonii, będącej fragmentem mszy ku uczczeniu pamięci ks. Skorupki i poległych razem z nim żołnierzy, brał udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, sprawujący jednocześnie honorowy patronat obchodów rocznicy bitwy warszawskiej.Ksiądz Skorupka przed atakiem dnia 14 sierpnia 1920 …
… O wierzby wsi pochyłe i skrwawione głogi,
O, kulomioty śmiercią w młódź ziejące z dala,
Nie uchroni ich sina mgły rzednącej fala,
nie uchronię ich – nędzarz, ja, patrzący z drogi.Stój! dzieciństwo mi błyska, miasto, dom i szkoła –
wysiłki me chybione i drobne kłopoty –
jak rozprasza je wszystkie swit ten ranka złoty,
jak do czynu wielkiego matka z grobu woła …Więc upada już Polska? Tu nie Kłuszyn, Chocim –
Cecora tu i Batoh, Praga, Ostrołęka …
Bieda, jeśli się hordom dziś nie oprzem krocim –Z jaki sykiem ten granat nad chłopcami pęka! –
Prowadź me kroki, Chryste, na bój: niech polegnę,
lecz niech zwycięstwem Polski
w niebo Twe wbiegnę!